Hobby s únavou


Velká většina lidí si potřebuje odpočinout třeba u knihy, nebo se odreaguje v kině. Tyto zábavy nevyžadují skoro žádnou fyzickou námahu, a právě proto je lidé vyhledávají. Když tak stráví celý víkend, cítí se pak odpočatí a jdou v pohodě zase do práce. Existuje však spousta lidí, kteří takovým odpočinkem přímo pohrdají a radši se jdou nějak unavit. Asi toho mají v práci málo. Tito lidé třeba jen běhají nespočet kilometrů, nebo jdou do posilovny či fitka. Jiní zase hrají fotbal, nebo dělají jiný sport, který dokáže řádně člověka utahat. Další takovou kategorií jsou například horolezci. Ti mohou a musí mít natrénováno, jinak by nic nedokázali. A nemyslete si, viset na skále jen za špičky prstů, to vyžaduje hodně pevný a náročný trénink. Bez něj by takový člověk žuchl dolů a rozmázl se tam někde na flek.  

člověk a skála

Jistěže, nemohl, má jištění, ale už jste někdy slyšeli o čistém nebo volném lezení? Nebo boulderingu? Ten druhý jmenovaný je naprosto bez lanového či látkového jištění, lezec má jen věc zvanou „bouldermatka“ a s tím si musí vystačit. Jde o lezení na velké kameny, a to bez použití ničeho. Tito lezci nesmí použít nic jiného, nežli své ruce a nohy. Pochopitelně se jistí, ale to je vše. I zde jsou různé kategorie, různé způsoby hodnocení a problematika se tak stává poměrně složitou na jednoduché vysvětlení. Ale to není pro náš článek důležité.  

člověk a skála

Nám jde o horolezce, kteří si třeba o víkendu zmáknou nejvyšší vrchol Alp, nebo si v Tatrách odskočí na Gerlach a pak jedou domů. Pochopitelně, že tohle by netrénovaný člověk nedokázal. Zde je třeba něco umět, mít fyzickou kondičku a spoustu peněz. Na výbavu a průvodce. Ano, i v obyčejných Vysokých Tatrách jej musíte mít. Pokud chcete lézt na Gerlach, tak si připravte něco kolem šesti tisíc korun. Teprve pak můžete začít stoupat k výšinám a nahoře se kochat, jak je dole krásně.  

Velká většina lidí si potřebuje odpočinout třeba u knihy, nebo se odreaguje v kině. Tyto zábavy nevyžadují skoro žádnou fyzickou…